Japonya ve UNDP’den, Hatay ve Kahramanmaraş’ın Enkaz Sorununa Yeşil Dokunuş!

UNDP yani Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Japon hükümetiyle Hatay ve Kahramanmaraş depremine destek için işbirliği anlaması imzaladı. Yapılan anlaşmaya göre Japonya, iki ilde son teknoloji enkaz dönüştürme tesisi kurmak için 700 milyon Japon yeni destek aktarımı sağlayacak.

Depremden etkilenmiş olan bu bölgelerde kurulacak olan bu tesis dünyada da türünün ilk örneği olacak. Tesiste asbest gibi atıkların arındırılması, hurda ve metal gibi malzemelerinde geri dönüşüme katılabilmesi için ayrıştırılması sağlanacak.

BM ve Japon hükümeti arasında yapılan anlaşmanın imza töreninde konuşan UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton şunları söyledi;

Tıpkı can kayıplarında olduğu gibi, bu dehşetli afetin yarattığı enkazın hacmini de, insan havsalası almıyor. İşte bu nedenle, Türk ortaklarımızın bu enkaz dağlarını ekolojik biçimde yönetebilmesi için sağladıkları finansman, uzmanlık ve teknoloji için Japonya’ya minnettarız.

Ne kadar çabuk başlarsak o kadar iyi. Geri dönüştürülen enkaz, bizi bekleyen devasa yeniden inşa çalışmaları için hayati önem taşıyan hammadde işlevini görebilir. Beklemeye devam edersek, molozların uygunsuz yerlere gitme riski daha da büyüyecektir.

“İyi dost kara günde belli olur.” diyen Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata ise sözlerini şunları kaydetti:

Şubat ayında Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen depremlerin ardından Japonya, arama-kurtarma operasyonları da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yardım sağladı ve bu yardımlarını sürdürmeyi planlıyor. Eşi benzeri görülmemiş bu depreme yönelik destek ve yeniden inşa çabalarının ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirdiğine inanıyorum.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Akdeniz de törendeki konuşmasında şunları ifade etti;

Depremlerden bu yana Hükümet, bölgede hayatın normale dönmesi ve halkımızın yaralarının bir an önce sarılması için tüm imkanlarını seferber etti. Benzeri görülmemiş felaketlerin neden olduğu enkaz atıklarının geri dönüşümü için mümkün olduğunca gerekli desteği sağlamak için çabalarımızı sürdürüyoruz. Bu nedenle, güvenli ve çevresel önlemler doğrultusunda yapılacak geri dönüşüm için iki model tesis kurma konusundaki desteklerinden dolayı Japonya ve UNDP’ye özellikle teşekkür ediyoruz.

Her İki İlde Toplam 200 Milyon Ton Enkaz Var!

Yapılan açıklamaya göre deprem sonrasında ortaya çıkan enkaz çok ciddi boyutlarda. Örnekleyecek olursak 1999 depreminde enkazın boyutu 13 milyon ton iken bu depremde 200 milyon ton gibi çok ciddi bir enkaz yığını var.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Bültenimize Katılın

Bültenimize katılarak haftalık içeriklerimizin mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.