Türkiye Atık Suları Geri Kazanma Hedefinde Büyük Başarıya Ulaştı!

Türkiye’de atık suların geri kazandırılması hedefleri kapsamında başarıya ulaşıldı. Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yapılmış olan yazılı açıklamaya göre geri kazanma hedefleri doğrultusunda yeniden kullanım oranı 2023 yılında % 5’e 2030’da ise % 15’e çıkarılması hedefleniyor.

Dünya’daki küresel ısınmaya bağlı olarak yaşanan kuraklık, gelişen sanayi ve tarım faaliyetlerine paralel olarak ortaya çıkmış olan su kullanımı artışından dolayı su kaynaklarında ciddi bir azalma söz konusu oldu. Yer altı rezervlerinde yaşanan düşüş ve kirliliğin oluşumundan kaynaklı yaşanan problemlerle Türkiye’nin de yakın gelecekte su sıkıntısı çeken ülkeler arasında olacağı tahmin edildi.

Arıtılmış su atıklarının tekrardan kullanım oranı arttı.

Yapılan açıklamaya göre su geri kazanım önemi daha fazla artıyor. Arıtılmış atık sularının peyzaj ve tarımsal sulama endüstriyel kullanım, yer altı suyu besleme, evsel ve endüstriyel uygulamalar gibi pek çok alanda kullanılacak.

Bakanlık yapmış olduğu açıklamasında 2022 yılındaki hedeflerinin üzerine çıktıkları ve yeniden kullanım oranının % 4,2’ye ulaştığını aktardı.

Açıklamada, Avrupa Yeşil Mutabakatı doğrultusunda temiz üretim çalışmaları için Türkiye’deki sanayi tesislerinde tüketilen suyun azaltılması, arıtılmış atık suların kullanımının yaygınlaştırılması hususunda da faaliyetlerin sürdüğü bildirildi.

Bu kapsamda hem uluslararası politikalara uyum hem de orta ve uzun vadede yaşanması muhtemel su sıkıntısının önüne geçebilmek amacıyla Bakanlıkça atık suyun yeniden kullanımı için gerçekleştirilecek arıtma proseslerinde tüketilecek enerjinin de teşvik kapsamına alınmasının sağlandığı kaydedildi.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

Bültenimize Katılın

Bültenimize katılarak haftalık içeriklerimizin mail adresinize gelmesini sağlayabilirsiniz.